بیمه باربری
بیمه حمل و نقل کالا ( باربری )

بیمه باربری یا بیمه حمل و نقل کالا، پوشش بیمه ای می باشد که طی آن شرکت بیمه ( بیمه گر ) با فروش این بیمه نامه متعهد میگردد کالای مورد بیمه را در جریان حمل از مبداء به مقصد در مقابل خطرات و خسارات احتمالی، مندرج در بیمه نامه بیمه کرده و زیان وارد شده به بیمه گذار را جبران نماید.
این نوع بیمه بدلیل توسعۀ روزافزون تجارت در سطح بین المللی و داخلی مهمترین نیاز جهت آرامش خاطر و سهولت کار در تجارت امروزی می باشد.
انواع بیمه باربری به شرح زیر معرفی میگردد.

 

استثنائات بیمه باربری:

1-خسارت های عمدی توسط بیمه گذار

2-خسارت های ناشی از نشت و ریزش و کاهش عادی وزن یا حجم و پوسیدگی عادی

3-خسارت های ناشی از نامناسب و ناکافی بودن بسته بندی کالا

4-خسارت های ناشی از عیب ذاتی کالا

5-خسارت های ناشی از تاخیر

6-خسارت های ناشی از ورشکستگی مالکان کشتی

7-خسارت های عمدی توسط هر شخص متخلف

8-خسارتهای ناشی از سلاح های هسته ای

9-عدم قابلیت دریانوردی کشتی

10-نامناسب بودن کانتینر یا وسیله حمل

11-جنگ،توقیف،مصادر،مین،اژدرهای دریایی

12-اعتصاب،آشوب،اغتشاش،عمل توریستی

13-کسر از مبدا

14-عدم قبول بیمه گذار و یا ممانعت مقامات کشور وارد کننده برای ورود کالا

بیمه حمل و نقل کالاهای وارداتی

بیمه های حمل و نقل وارداتی برای کالاهایی می باشد که مبداء کشور خارج و مقصد ایران می باشد و بنا به نیازهای اقتصادی کشور از خارج وارد کشور می گردد. به طور معمول این بیمه نامه برای کلیه کالاهای وارداتی الزامی می باشد.

بیمه حمل و نقل کالاهای صادراتی

بیمه نامه های حمل و نقل صادراتی برای کالاهایی می باشند که مبداء ایران و مقصد کالا کشور خارجی باشد. کالاهایی که توسط صادرکنندگان جهت عرضه در بازار جهانی به خارج از کشور ارسال می گردد، تحت پوشش بیمه حمل و نقل کالای صادراتی قرار می گیرند و این نوع بیمه نامه برای کلیه کالاهای صادراتی مورد نیاز می باشد.

بیمه حمل و نقل کالاهای داخلی

کالایی که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل کشور از شهری به شهر دیگر جابجا می‌شوند، تحت عنوان بیمه‌‌های داخلی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

بیمه حمل و نقل کالاهای ترانزیت

بیمه نامه های باربری حمل و نقل ترانزیت بیمه ‌نامه ‌ای می‌باشند که برای بیمه نمودن کالایی که از کشوری خارجی حرکت کرده و از طریق خاک ایران به کشور خارجی دیگری می‌روند استفاده می‌شود.

انواع پوشش های بیمه ای در بیمه حمل و نقل کالا
 • • کلوز Total Loss

  از بین رفتن و تلف شدن کامل محموله تحت پوشش بیمه در اثر آتش سوزی یا هر نوع حادثۀ ناگواری که باعث خرابی کامل کالا و همچنین وسیله نقلیه کالا به وجود آید.

 • • کلوز A

  این نوع بیمه کاملترین نوع بیمه حمل و نقل کالا می باشد که بیشتر برای کالاهای حساس و آسیب پذیر مورد استفاده قرار می گیرد در واقع صاحبان کالا برای حفظ منابع و سرمایه خود نیاز به پوشش جامع و کامل کالا می باشد ،که با داشتن این بیمه نامه کلیه خطرات و خسارات وارده در حین حمل و نقل، به استثنا چند موارد مندرج درقرارداد، تحت پوشش این بیمه قرار میگیرد.

 • • کلوز B

  این بیمه شامل خسارات و خطرات مندرج در شرط C و همچنین مواردی چون زلزله، آتش سوزی یا صاعقه – ورود آب دریا، دریاچه یا رودخانه به کشتی – شناور، و تلف کلی هر بسته به علت سقوط در هنگام بارگیری و یا تخلیه کشتی و یا شناور – به دریا افتادن کالا از روی عرشه بوده. در این بیمه نامه فرانشیز به عهده بیمه گذار می باشد.

 • • کلوز C

  این بیمه شامل خطرات عدم تحویل کالا بنابر دلایلی نامعلوم به بیمه گذار – آتش سوزی و انفجار – به گل نشستن و زمین گیر شدن کشتی – برخورد با کف دریا غرق یا واژگون شدن شناور ( کشتی) – واژگون شدن یا از خط خارج شدن وسیله نقلیه زمینی – تصادم کشتی و یا هر وسیله حمل دیگر با هر جسم خارجی – فدا کردن کالا در جریان خسارتهای عمومی – به دریا انداختن کالا جهت سبک سازی – تخلیه کالا در بندر اضطراری.